COŞKUN FITIK ONARIMI

Hoşgeldiniz

Üyelik Girişi
Saat

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık Fıtığı Nedir?
                
 
    Fıtık (Hernia) latincede rüptür, yunancada tomurcuklanma yada çıkıntı anlamına gelmektedir. Karın duvarını oluşturan adele ve zarların, iç organlarımızın önüne çekilmiş bir set gibi destekleyici ve koruyucu bir görevi vardır.Fıtık hastalığı, karın içindeki organların karın zarından oluşan bir kese ile birlikte karın duvarındaki zayıf bir noktadan karın boşluğundan dışarıya doğru çıkmasıdır.


    Kasık bölgesinde sağda ve solda olmak üzere iki doğal açıklık vardır. Erkekte bu açıklıkla testisler arasında, içinde testislere ait damar, sinir ve sperm kanalı bulunan çevresi adeleden oluşan tüp şeklinde bir kordon(spermatik kord) vardır. Kadında ise rahimi yerinde tutan bağlardan biri(ligamentum rotundum ) bu açıklıktan dışarı çıkıp leğen kemiğine yapışır. Bu kord kasık bölgesinde bir adele tüneli içinden geçer ve arkasında da karın duvarına destek dokusu olarak sadece karın zarı vardır.


   Kasık fıtıkları kasıktaki bu açıklıkların çevresindeki adelelerin gevşemesi, zayıflaması (indirekt fıtıklar) veya arkadaki destek zarının zayıflaması (direkt fıtıklar) neticesinde karın içi organların buralardan dışarıya çıkmasıyla oluşur. Karın organları bazen spermatik kordun içinden geçerek skrotumun(testislerin içinde bulunduğu torba) içine de girebilir (skrotal fıtık).

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret84597
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.06738.0996
Euro9.64909.6877
Takvim
Hava Durumu
Site Haritası