COŞKUN FITIK ONARIMI

Hoşgeldiniz

Üyelik Girişi
Saat

Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık Fıtığı Tedavisi

Fıtık ameliyatlarının en önemli komplikasyonu nüks etmesidir!

            Kasık fıtığı onarımı, dünyada en yaygın yapılan genel cerrahi işlemidir. Kasık fıtıkları, tüm  fıtıklar arasında %80-83 ve tüm toplumun %3-8’inde görülebilecek kadar sık olmasına karşın, en iyi onarım yöntemi henüz açıklık kazanmamıştır. Kasık fıtığının  cerrahi tedavisinde en önemli sorun nükstür. Fıtık onarımında kolay uygulanabilen, minimal diseksiyon gerektiren, yeterli eksplorasyon sağlayan ve nüks oranını en aza indiren güvenli bir teknik seçilmelidir. Ancak %1 ile %20 arasında nüks oranları ile onlarca fıtık onarım operasyon teknikleri  tanımlanmasına  rağmen halen nüks oranı sıfır olan kasık fıtığının altın standart bir cerrahi tedavisi yoktur. Ayrıca; erken dönemde hasta konforu, ameliyat masrafı, iş gücü kaybı, hastanede kalış süresi ve işe dönüş süresi de gözetilmelidir.

            Kasıkta (İngiunal bölgede) arkuat çizginin altında (fasya transversalisin önünde) hiçbir destek dokusu yoktur. Bütün fıtıklar bu bölgeden (myopektineal orifisden) oluşur. Bu orifisi (desteksiz bölgeyi) sadece  önden destekleyerek (fasya transversalisi kullanmadan) yapılan Bassini gibi endojen (kendi dokusununun kullanıldığı)  fıtık tamir teknikleri yüksek nüks oranları ile birliktedir. (Bu desteksiz bölgenin üstünü kaplayan) Fasya transversalisi de destek dokusu olarak kullanan Shouldice gibi çok katlı tamir teknikleri düşük nüks oranlarına sahip olmasına rağmen aşırı disseksiyon ve deneyim gerektirmeleri nedeniyle yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu bölgeyi (myopektineal orifisi) veya defekti, mesh(sentetik yama) ile kaplayan eksojen teknikler başlangıçta sadece nüks ve bilateral (iki taraflı) fıtıkların tamirinde kullanılmasına karşın tekniğin basit olması, kolay uygulanabilir olması ve düşük nüks oranları nedeniyle fıtıkların tümünde en yaygın kullanılan teknik haline gelmiştir.

 

            Bugün için benzer nüks oranlarına sahip, operasyon sonrası komplikasyonları düşük ve prostetik (sentetik) materyale ihtiyaç duyulmayan bir tekniğe hala gereksinim vardır. Özelleşmiş merkezlerde (sadece fıtık ameliyatı yapılan)  endojen dokular kullanılarak yapılan operasyonl sonuçlarının diğer merkezlerdeki yüksek nüks oranlarının aksine, Lichteinstein’la(sentetik yama kullanan ameliyat tekniği ile) benzer olarak rapor edilmektedir.

“O halde endojen tamir tekniğinin ( sentetik yama kullanmayan) yaygın olarak kullanılabilmesi için methodun yapılması ve öğrenilmesi kolay ve özelleşmiş merkezlerin dışında da (her merkezde) benzer düşük nüks ve komplikasyon oranlarına sahip olması gerekir.”

 

            Coşkun fıtık onarımını ,Lichteinstein (yamalı teknik) ile karşılaştıran prospektif çalışmanın erken sonuçları benzer düşük nüks ve komplikasyon oranlarına sahiptir. Üstelik yamalı teknikde %10 oranında gelişen ameliyat sonrası sürekli ağrı gelişimi bu teknikte yok denecek kadar azdır. “Kişinin kendi dokusu kullanılarak, fasya transversalin plikasyonu ve tendon conjoint ile ligamentum ingiunale’nin  devamlı bir sütürle yaklaştırılmasıyla gerçekleştirilen çift katlı bir teknik olan Coşkun yapılması ve öğrenilmesi kolay basit bir tekniktir.”

             Nitekim Coşkun tekniği ile yamalı tekniği karşılaştıran bütün çalışmalardan elde edilen düşük nüks ve komplikasyon oranları  cerrahi asistan eğitimi veren Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılmış olup ameliyatların %70-85’i asistanlar tarafından  gerçekleştirilmiştir. Uzmanların yaptığı ameliyatlarda nüks sıfıra yakındır.

Coşkun yapılması ve öğrenilmesi kolay basit bir tekniktir.”    


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret84597
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.06738.0996
Euro9.64909.6877
Takvim
Hava Durumu
Site Haritası