COŞKUN FITIK ONARIMI

Hoşgeldiniz

Üyelik Girişi
Saat

Kasık Fıtığı Tanısı

Kasık Fıtığı Tanısı

     Klasik kasık fıtığı muayenesi hasta ayakta iken, gözlem ve elle muayene ile yapılır. Gözlemde belirgin fıtıkta, hastanın kasık bölgeleri ve/veya torbalarında şişlik görülür. Eğer şişlik yoksa öncelikle hastaya öksürmesi veya ıkınması söylenir. Karın içi basıncını arttıran bu hareket sonrası kasık bölgesinde bir şişliğin oluştuğunun görülmesi de fıtığın varlığına işaret eder.

   Elle yapılan muayenede işaret parmağı ile testis derisi  kenardan içeriye doğru itilir ve kasık bölgesindeki kanal takip edilerek kasıktaki açıklık(iç halka) kapatılır. Daha sonra hasta öksürtülür. Fıtık kesesi parmak ucuna çarparsa (indirekt) fıtık tanısı konulur. Eğer parmak ucuna fıtık kesesi çarpmıyorsa, kasıkta iç halka hizasına parmak uçlarıyla bastırılıp hastaya ıkınması veya öksürmesi söylenir, oluşan şişlik (direkt) fıtık tanısını koydurur.

   Fıtık muayenesinde kasıkta belirgin fıtığı olan hastalarda özellikle ağrı, karında şişlik, gaz ve gaita çıkartamama gibi şikâyetler varsa hastanın yatar pozisyona geçmesi istenerek kendiliğinden veya elle muayene ile şişliğin karın içine itilmesine çalışılır. Eğer kitle kaybolmuyorsa fıtığın boğulmuş olduğu düşünülmelidir. Boğulmuş fıtıkların acilen tedavisi gerekir.  

   Bazen küçük fıtıkların tanısını koymada yüzeyel ultrason kullanılabilir.

  

  

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret84597
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.06738.0996
Euro9.64909.6877
Takvim
Hava Durumu
Site Haritası