COŞKUN FITIK ONARIMI

Hoşgeldiniz

Üyelik Girişi
Saat

Kasık Fıtığı Riskleri

Kasık Fıtığı Riskleri

FITIK TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?


      Fıtık geliştikten bir süre sonra ağrının azalması nedeniyle çoğu kişi ek tedavi yaptırmak istemez. Ancak tedavi edilmeyen fıtıklarda fıtık boğulması ve fıtığın boyutunun artması riskleri vardır. Fıtık bölgesindeki açıklıktan karın dışına doğru çıkan ve cilt altına gelen iç organlar genellikle yatar pozisyonda içeri giderler. Ancak bazen karın boşluğundan dışarıya doğru çıkan organlar, kaslar arasında sıkışır ki buna fıtık boğulması(inkarserasyon)denir. Bu sıkışma kendini şiddetli ağrı ile belli eder. Fıtık bölgesinde şiddetli ağrı ve yatmakla kaybolmayan şişlik boğulmuş fıtık (inkarsere herni) bulgusudur. Sıkışan organ bağırsak ise sindirim sistemi içindeki olağan hareket bozulacağı için ağrının yanında kusma ve karında şişlik de gelişir. Saatler içerisinde (acil) müdahale edilmezse sıkışan organın kan dolaşımı bozulur kangrene doğru gidiş olur. Zamanında müdahale edilmeyen durumlarda kan dolaşımı bozulan bağırsakta (veya başka bir organ) kangren gelişir ve bağırsağın kangrene giden kısmının operasyon ile alınması gerekir.    Sonuçta hastanın zamansız, acilen ve ayrıntılı tetkikler yapılamadan ameliyata alınması ve fıtık tedavisinin yanı sıra boğulmuş organların çıkartılacağı büyükçe bir girişim yapılması gerekebilir. Bu girişimler genel cerrahinin büyük ameliyatlarındandır.

      Tedavi edilmeyen fıtıklarda başka bir tehlike fıtığın boyutlarının artmasıdır. Karın içerisindeki artmış basınç etkisiyle zayıf nokta sürekli genişler. Onarım yapılacak alan ne kadar geniş olursa yapılacak girişimin boyutu artar, başarı oranı kısmen de  olsa azalır.


      Dışarıdan fıtık defektinin  üzerine bastırıp fıtığın çıkmasını durduracak ve genellikle sert plastikten yapılan "fıtık bağı" adı verilen değişik cihazlar piyasada satılmaktadır. Ameliyata göre ilk etapta fıtık hastalarına oldukça cazip bir seçenek gibi görünse de fıtık bağı, fıtığın dışarı çıkmasını ve boğulmasını genellikle engelleyemez. Acil servise fıtığı boğulduğu için getirilen pek çok hastanın muayene için giysileri çıkartıldığında fıtık bağı kullanmakta olduğunun görülmesi durumu net bir şekilde özetler. Bununla beraber sert plastikten yapılan bu aparatlar basınç etkisiyle fıtık tamirinde kullanılacak sağlam dokuları yıpratıp yapısını bozduğu için ilerdeki tamir girişiminin başarı oranını
azaltır.


      Sonuç olarak fıtık tespit edilen hastaların ilk anda operasyona alınarak tedavi edilmeleri gerekmektedir. Tedavinin gecikmesi komplikasyonların ortaya çıkmasına ve yapılacak ameliyatın boyutunun ve şeklinin değişmesine yol açacaktır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret84597
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.06738.0996
Euro9.64909.6877
Takvim
Hava Durumu
Site Haritası